Videa

Fotografie

Facebook
Folk žije v Ostravě! PDF Tisk Email
zambosifolkzije V ostravském klubu Parník nastane v pátek 24.února pro  milovníky folkové muziky tak trochu malý hudební svátek. Lze si troufnout říci, že i docela velký svátek...:-) Spojení dvou z nejvýraznějších folkových kapel mladé generace - vsetínských Žambochů a pardubických Marien - se v Ostravě nebo obecně na severu Moravy totiž nestává každý den. Vlastně ani ne každý rok. Už koncert každé z těchto dvou kapel je sám o sobě lahůdka.
 
Písničky Žambochů jsou textově i hudebně výborně propracované. Z Honzy Žambocha během vystoupení přímo neuvěřitelně proudí energie směrem k publiku - jak  sám říká, když jsou pozorní posluchači, cítí, jak se jim ta energie krásně vrací. Na jejich hraní se opravdu pozná, že do něj dávají všechno, celým tělem i duší. To s muzikou udělá hodně. Ať už Žamboši hrají nebo zpívají Honzovu velmi osobní Dřevorubeckou, rozvernou Znakoplavku nebo třeba v posledních dnech po internetu neuvěřitelně přehrávanou Pane Nohavico.

Marien svými písničkami přímo pohladí po dušičce, a je jedno, jestli jsou veselé nebo melancholičtější. Málokterá kapela působí z pódia tak mile a pozitivně jako Marien. V soutěži o nejusměvavější kapelu by především díky Víťovi a Zdeničce Troníčkovým určitě vyhráli. Zkrátka spolehlivý přepínač do krásné nálady.... Ať z nich zpívá kdokoliv cokoliv, těžko se odolává nenotovat si k tomu s nimi, když je to tak příjemně zpěvné. Když Víťa někdy zmíní, že folk je hodná muzika, v jejich podání to stoprocentně platí. A díky nim je snadné si i oblíbit Pardubice - nebo alespoň Kluka z Pardubic.

A ještě jedna věc je na folkových muzikantech velmi sympatická a obě kapely jsou toho ukázkovým příkladem: nikdo z nich si nehraje na žádné hvězdy, všichni se chovají úplně normálně a velmi přátelsky, takže není nic neobvyklého sejít se po koncertu společně u jednoho stolu nebo jednoho ohně, kde si příjemně popovídají a společně zahrají a zazpívají jak muzikanti známějších jmen, tak i kdokoliv další, kdo zvládne vzít nástroj do ruky a opřít se do hlasivek. A vydrží to třeba až do rána. Ve folku prostě k sobě lidé mají blíž...

Žamboši v Ostravě občas během roku hrávají, Marien po delší době hráli v Ostravě loni v listopadu, ale spojení takovýchto příjemných kapel v rámci jedné akce se podaří spíš na některém z větších festivalů, tady se podařila opravdu vzácná a potěšující výjimka. Ostravský Parník je navíc pověstný svým příjemným prostředím, dobrým zvukem, velmi slušnými cenami vstupného i občerstvení, takže je určitě na co se těšit...

Folk tentokrát bude velmi intenzivně žít v Ostravě!
Autor: Jana Janikula Mojžíšková
koncert